Każdy z nas potrzebuje momentu na złapanie oddechu i relaks. Idealnym miejscem na chwilę ciszy, odskocznią od codziennych obowiązków są domki letniskowe. To doskonała propozycja dla osób, które pragną mieć możliwość stałego miejsca, do którego będą mogły uciec chociażby na chwilę od miejskiego zgiełku.

Domek letniskowy: wymogi formalne

Taki rodzaj zabudowania jest określany jako budynek rekreacji indywidualnej. Ma inne normy prawne i wymagania z tego powodu, że nie jest całorocznie wykorzystywanym i użytkowanym miejscem. Dlatego jego budowa i załatwianie spraw formalnych jest o wiele mniej wymagające, a prawo wobec takiego miejsca nie jest tak zaostrzone. Domki letniskowe mają ogromną zaletę – nie jest konieczne posiadanie pozwolenia na budowę. Trzeba spełniać tylko kilka warunków, by móc później spokojnie cieszyć się odpoczynkiem „na swoim”. Nasza inwestycja musi być parterowa i wolnostojąca. Kolejną wytyczną niezbędną do budowy jest powierzchnia terenu zabudowanego, która nie może być większa, niż 35m kwadratowych. Ostatnim warunkiem do spełnienia jest sytuacja, w której ilość takich obiektów na działce, nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni terenu. Są to trzy warunki niezbędne w tej sytuacji, jednak znacznie mniej kłopotliwe do spełnienia w porównaniu z formalnościami dotyczącymi domów rodzinnych.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wybór takiego domku jest świetnym pomysłem z perspektywy ekonomicznej i zdrowotnej. Takie miejsce nie wymaga nieustannych, dodatkowych inwestycji, gdyż nie płaci się czynszu, miejsce należy całkowicie do nas. Do tego dochodzą korzyści zdrowotne wynikające z otaczające nas przyrody i spokoju. Mamy też ogromną dowolność wyboru, jeśli chodzi o wygląd domu. Możemy sami zadecydować, w jakim stylu chcemy mieć wybudowany domek i ile przeznaczyć na to funduszy. Możemy wybierać wśród wielu projektów – od skromnej altanki (po by stworzyć strefę samotnego wyciszenia) po bogatą rezydencję dla wielu gości. To my decydujemy, jaką funkcję będzie spełniać miejsce, do którego będziemy wracać wielokrotnie.

 

Dodaj komentarz