Aranżacja w stylu rustykalnym to połączenie prostoty i naturalności. We wnętrzu spotykają się ludowe, wręcz wiejskie elementy, które pomimo wszystko lubią ład i porządek. Harmonia i przestronność zachowana jest dzięki pozbyciu się wszelkich zbędnych bibelotów. Niemniej, jednak jeśli zdecydujemy się na akcesoria, to te chętnie przybierają postać drewna lub rękodzieł, świadczących o kunsztownej pracy ludzkiej. Jak swojsko urządzić mieszkanie, przy okazji dopasowując się do nowoczesnych i minimalistycznych trendów?

Praca od podstaw, czyli wybieramy podłogę

Jeśli jesteś na etapie wykańczania swojego gniazdka, postaw na drewnianą podłogę lub panele imitujące drewno. To ona jest odpowiedzialna za ujęcie całokształtu. W związku z narzucaniem tonu danej przestrzeni powinna być wybrana rozważnie, po dłuższym namyśle.

Jej kolor lub samo odświeżenie jest o wiele trudniejsze w porównaniu do np. zmiany koloru ścian, dlatego też wybierając drewno i jego barwę musimy myśleć przyszłościowo. Co do koloru – kierujemy się zasadą, związaną z metrażem danego pomieszczenia. Do niewielkich przestrzeni dobieramy podłogi w jasnym odcieniu, natomiast do przestronnych pokojów możemy śmiało zdecydować się na drewno ciemniejsze. Niezależnie jednak od koloru, w przypadku aranżacji rustykalnej, stawiamy na naturalny wygląd drewna, które wypełnione jest wyrazistymi słojami i sękami.

Gra świateł

Jeśli pragniesz urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym, aczkolwiek nadal dbając o innowacyjne, a co za tym idzie również minimalistyczne elementy, postaw na nowoczesne lampy. W przypadku swojskiej aranżacji doceniamy prostotę, wręcz naturalizm, dlatego też odsłonięte żarówki, wiszące jedynie na kablu będą odpowiednim detalem, zdobiącym dany pokój.

Jasny umiar

Styl rustykalny bardzo docenia obecność jasnych przestrzeni, wypełnionych w sposób prosty i bezpretensjonalny. Podczas aranżacji pokoju dziennego czy sypialni, warto zdecydować się na puszysty, tkany z grubego włókna dywan lub chodnik oraz drewniane elementy, jak skrzynki, służące jako szafki nocne wykonane z naturalnego drewna. W salonie sprawdzi się również stolik kawowy, wykonany z palet, pomalowany pod kolor ścian lub mebli, znajdujących się w pomieszczeniu. Jeśli pomimo wszystko pragniesz przemycić w aranżacji inspirujące detale, postaw na funkcjonalne bibeloty jak np. tradycyjny kufer służący jako gazetownik.

Rustykalna łazienka

Jeśli jesteś w trakcie remontu łazienki i zastanawiasz się, jak ją zaaranżować, to odpowiedź jest jedna – w swojskim klimacie. Wiadomo, iż drewno i wilgoć, panująca w łazience, nie są najlepszymi kompanami, dlatego też podczas wyboru podłogi postaw na kamień lub jego imitację. Ciekawym połączeniem będzie kontrast – inspirująca kombinacja to ciemna podłoga z jasnymi elementami. Klasyczna, biała armatura, specjalnie postarzana odzwierciedlą wiejski klimat przytulnej chaty. Do tego ciekawymi akcesoriami okażą się drewniana rama lustra, charakterystyczny kran z mosiądzu, czy kamienne pojemniki na kosmetyki i przybory łazienkowe.

Dodaj komentarz